Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 17:00

Zadzwoń już dziś do KLIMAWAWA

i uzyskaj wycenę swojego nowego systemu komfortu

Adres

Grzybowska 87, 00-844 Warszawa

Zadzwoń do nas

+48 666 641 747

Ogólne informacje o klimatyzatorach

Klimatyzatory są dziś niezbędne w codziennym życiu, jeśli oczywiście odpowiednio wybierzesz parametry urządzenia, a następnie zainstalujesz je poprawnie. Pozwalają uzyskać większy komfort pracy i wypoczynku. Jakie są zalety klimatyzatorów i co musimy o nich wiedzieć?

Wszystko co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji

Główny cel działania klimatyzatora jest zrozumiały – chłodzenie domu w letnim upale do komfortowej temperatury. Oprócz chłodzenia klimatyzator może także regulować wilgotność powietrza. Ta funkcja jest szczególnie przydatna podczas letnich burz, gdy wilgotność powietrza w domu przekracza 70%, co sprawia, że klimat w pomieszczeniu jest naprawdę „tropikalny” i nieprzyjemny. Regulacja wilgotności sprawdza się też w biurach. Warszawa, Gdańsk czy Poznań – we wszystkich tych miastach znajdziemy biurowce, które są pozbawione dostępu powietrza. Nie otwierające się okna, słaby system wentylacji, sprawia, że pracuje się tam ciężko. W takim przypadku wręcz niezbędne stają się klimatyzatory. Warszawa to też jedno z tych miast, gdzie bez trudu znajdziemy odpowiednią firmę, zajmującą się instalacją tych urządzeń.

Oprócz osuszania powietrza do akceptowalnych wartości niektóre modele klimatyzatorów, które działają na zasadzie pompy ciepła, mogą nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać dom. Co więcej, takie ogrzewanie jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Co jeszcze mogą zrobić klimatyzatory? Według pośredników handlu nieruchomościami dobrze zainstalowany system klimatyzacji zwiększa wartość sprzedaży obiektu.

Zalety klimatyzatorów

Większość z nas korzysta z klimatyzatorów, aby czuć się bardziej komfortowo w swoich domach lub biurach podczas upalnej i wilgotnej letniej pogody. W ekstremalnych warunkach klimatyzatory mogą chronić osoby starsze i wrażliwe przed problemami zdrowotnymi spowodowanymi przez ciepło. Klimatyzatory są używane w wielu obiektach komercyjnych nie tylko w celu zwiększenia komfortu, ale także w celu zmniejszenia stresu cieplnego na delikatne maszyny, takie jak komputery, i zmniejszenia psucia się żywności w sklepach spożywczych i restauracjach.

Długotrwałe wystawienie na działanie nadmiernego ciepła może powodować odwodnienie. Wysoka temperatura prowadzi do obfitego pocenia się i powoduje utratę wody przez organizm. Jeśli nie uzupełnisz utraconej wody, wynikiem będzie odwodnienie. Ponieważ klimatyzatory zmniejszają pocenie, mogą zminimalizować ryzyko utraty wody i odwodnienia.

Udary cieplne to kolejny problem, który może powodować nadmierne ciepło. Wynika to z faktu, że zbyt dużo ciepła może utrudniać regulację temperatury przez organizm. Ponieważ klimatyzatory obniżają temperaturę powietrza, mogą być pomocne w zapobieganiu udarom cieplnym. Klimatyzatory mogą znacznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Są one w stanie wyrzucać pyłki, kurz i inne alergeny obecne w środowisku. Dzięki zmniejszeniu wilgotności klimatyzatory mogą kontrolować wzrost pleśni.

Warunki powietrza mogą pomóc zarówno w filtrowaniu, jak i dezynfekcji powietrza, którym oddychamy. Może to pomóc w zmniejszeniu ryzyka ataków astmy i alergii poprzez usunięcie pyłków i kurzu, a także zapobieganie rozwojowi pleśni. Narażenie na pleśń jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko ataków astmy, reakcji alergicznych i innych problemów oddechowych.

Wady klimatyzatorów

Spędzanie dłuższego czasu w klimatyzowanym pomieszczeniu może powodować, że skóra traci wilgoć, przez co staje się wrażliwa i sucha. Może również powodować podrażnienie i wysuszenie błony śluzowej. Nagła zmiana temperatury zaostrza objawy różnych chorób układu oddechowego. Na szczęście można znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu, ustawiając wyższą temperaturę i stopniowo ją obniżając. Brak czyszczenia klimatyzatora może powodować gromadzenie się kurzu, bakterii i pyłków w filtrach powietrza. Zwiększy to znacznie ryzyko ataków astmy i infekcji dróg oddechowych.
Pamiętajmy również o tym, że bez okresowego przeglądu na urządzeniu gromadzą się różne drobnoustroje i grzyby. W celu utrzymania gwarancji urządzenia zaleca się również wykonywanie przeglądów (co około 6 miesięcy).

Rodzaje klimatyzatorów

Centralna klimatyzacja – Ze wszystkich różnych typów klimatyzatorów jest to najbardziej popularny rodzaj układu chłodzenia. Jest najbardziej preferowany w większych domach ze względu na jego zdolność do wydajnego chłodzenia. Centralne klimatyzatory cyrkulują chłodne powietrze przez kanały nawiewne i powrotne. Kanały zasilające i rejestry, które znajdują się w ścianie lub podłodze, przenoszą schłodzone powietrze do domu. Instalacja centralnego systemu klimatyzacji wymaga dużo planowania i przygotowania.

Bezkanałowe systemy MULTI-SPLIT są najczęściej spotykane w modernizowanych częściach domu. Podobnie jak systemy centralnej klimatyzacji, systemy te mają zewnętrzną sprężarkę / skraplacz i jednostkę wewnętrzną. Jeśli chcesz schłodzić pojedyncze pokoje w domu, ten system może być właśnie dla ciebie. Wiele bezkanałowych systemów MULSTI-SPLIT może mieć aż cztery jednostki wewnętrzne, wszystkie podłączone do jednostki zewnętrznej. Każda strefa ma własny termostat, dzięki czemu można odpowiednio dostosować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Jest to szczególnie korzystne, jeśli chcesz schłodzić tylko określoną część używanego domu.

Pomyśl o klimatyzatorze okiennym jako kompaktowym urządzeniu, chłodzącym tylko jedno konkretne pomieszczenie. System ten, znany również jako „jednostka jednolita”, jest instalowany w oknie pokoju. Jednostki okienne chłodzą pomieszczenie, emitując ciepłe powietrze z tyłu i wdmuchując do niego chłodne powietrze.

Przenośne klimatyzatory są uważane, za następcę jednostek okiennych. Ten typ klimatyzatora pobiera powietrze z pomieszczenia i chłodzi je, a następnie kieruje z powrotem do pomieszczenia. Następnie urządzenie wydmuchuje ciepłe powietrze na zewnątrz za pomocą węża wylotowego zainstalowanego w oknie.