Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 17:00

Zadzwoń już dziś do KLIMAWAWA

i uzyskaj wycenę swojego nowego systemu komfortu

Adres

Grzybowska 87, 00-844 Warszawa

Zadzwoń do nas

+48 666 641 747

Jak działa klimatyzacja? Funkcje podstawowe i dodatkowe

Wiesz, że Twój system klimatyzacji utrzymuje chłód w domu lub firmie w gorące letnie miesiące, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to działa? Ciekawym faktem, o którym możesz nie wiedzieć, jest to, że twój klimatyzator i lodówka działają w ten sam sposób. Różnica polega na tym, że lodówka chłodzi małą, izolowaną przestrzeń, a klimatyzator utrzymuje komfortową temperaturę w całym domu lub biurze.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzator może zmieniać temperaturęwilgotność lub ogólną jakość powietrza. Mówiąc dokładniej, klimatyzator sprawia, że twój dom jest chłodniejszy, przetwarzając energię cieplną i zastępując ją. Jeśli chodzi o to, jak działa klimatyzacja, to wiele zależy od modelu klimatyzatora. Jednak pewne funkcje pozostają wspólne, dla wszystkich rodzajów urządzeń

W układzie chłodniczym obieg czynnika zaczyna się w sprężarce skąd freon pod zwiększonym ciśnieniem trafia do skraplacza gdzie zmienia postać gazową w ciecz. Następnie ciecz przepływa do parownika jednostki wewnętrznej. Wentylator jednostki wewnętrznej cyrkuluje powietrze wewnętrzne, przechodząc przez żebra parownika. Metalowe żebra parownika wymieniają energię cieplną z otaczającym go powietrzem. Tam czynnik chłodniczy zamienia się z cieczy w parę, usuwając wszelkie ciepło z otaczającego powietrza. Gdy ciepło jest usuwane z powietrza, powietrze jest chłodzone i wdmuchiwane z powrotem do pomieszczenia. Proces ten jest powtarzany do momentu, aż dom osiągnie żądaną temperaturę chłodzenia, zaprogramowaną i wykrytą przez ustawienie termostatu. Twoje urządzenie klimatyzacyjne wykorzystuje freon, które szybko przekształca się z gazu w ciecz i z powrotem. Czynnik chłodniczy przenosi ciepło z powietrza wewnątrz nieruchomości na powietrze zewnętrzne.
Jakie są najważniejsze funkcje klimatyzacji?

Jeśli chodzi o opis funkcji, to klimatyzator musi przede wszystkim utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Nowoczesne modele mogą być zarówno konwencjonalnymi, jak i inwerterowymi klimatyzatorami i są w stanie chłodzić i ogrzewać powietrze prawie przez cały rok.

W gorącym sezonie korzystanie z klimatyzacji jako urządzenia do obniżania temperatury i zapewniania świeżości jest po prostu niezastąpione. Ustawiając wymaganą temperaturę, użytkownik może dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Ponadto niektóre klimatyzatory działają w pełni automatycznie, dostosowując intensywność chłodzenia do liczby osób w pomieszczeniu, ich ruchu itp. Na szczególną uwagę zasługują klimatyzatory z układem sterowania falownikiem, które przy całej swojej mocy zużywają minimum prądu do chłodzenia powietrza. Funkcje klimatyzacji to też ogrzewanie powietrza. Prawie wszystkie nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale także ogrzewają powietrze. Jak często marznąłeś jesienią, kiedy na zewnątrz jest już zimno (a nawet śnieg), a centralne ogrzewanie nie zostało jeszcze włączone? W takiej sytuacji klimatyzator może stać się pełnoprawnym urządzeniem grzewczym. Niektóre modele pozwalają na używanie ich nawet w niskich temperaturach za oknem, do -25 ° C, ale lepiej, jeśli temperatura nie spadnie poniżej -15 ° C

Wielu producentów stara się, aby ich klimatyzatory miały funkcję osuszania, która jest konieczna, jeśli w pomieszczeniu panuje nadmierna wilgotność. Warto jednak zauważyć, że podczas pracy każdy klimatyzator częściowo wysusza powietrze, zwłaszcza gdy jest włączony do ogrzewania. Dlatego proces ten jest absolutnie naturalny dla każdego systemu podziału. Funkcje klimatyzatorów do pomieszczeń to także wentylacja i dostarczanie świeżego powietrza. Chłodząc powietrze za pomocą klimatyzatora, użytkownik szybko zauważa, że w pomieszczeniu powstaje efekt świeżości. Taka funkcja nie jest dostępna we wszystkich klimatyzatorach.

Filtry czyszczące, które znajdują się w klimatyzatorach, mają usuwać cząsteczki kurzu, mikrocząstek, bakterii, które mogą dostać się do pomieszczenia i niekorzystnie wpłynąć na kondycje naszego organizmu. Jeszcze ważniejszym zadaniem tych filtrów jest ochrona wewnętrznego mechanizmu klimatyzatora przed tymi cząsteczkami. W ten sposób zapobiegają przedwczesnemu uszkodzeniu i awarii klimatyzatora. Funkcja jonizacji jest również oferowana przez wiele marek. Zapewnia dezynfekcję powietrza i jego nasycenie jonami srebra. W rzeczywistości jonizatory są dodatkowym „asystentem” czyszczenia filtrów: przyciągają cząsteczki kurzu i mikroby, a tym samym chronią silnik klimatyzacji. Kupując klimatyzator, zwróć przede wszystkim uwagę na wskaźniki jakości i wydajności, a także na ile energii potrzebuje. Należy pamiętać, że głównym zadaniem tego urządzenia jest skuteczna kontrola temperatury.

Jakie inne funkcje spełnia klimatyzacja?

Współczesne rodzaje klimatyzatorów oferują nam wiele więcej niż urządzenia sprzed lat. Jak wspomnieliśmy klimatyzator, ma za zadanie obniżać temperaturę w danym pomieszczeniu lub je ogrzewać. Jednak nowoczesne klimatyzatory potrafią o wiele więcej.

Wiele modeli ma wbudowany tak zwany filtr plazmowy oczyszczający powietrze i usuwający z niego brzydkie zapachy. Jest to niezwykle przydatna funkcja, zwłaszcza w przypadku klimatyzatorów instalowanych w pomieszczeniach, które „generują” zapachy. Chodzi tu na przykład o kuchnie czy duże pomieszczenia w postaci sal biurowych, sal gimnastycznych lub instytucji publicznych. Standardem wśród nowoczesnych modeli jest zaś zdalne sterowanie urządzeniem. Za pomocą pilota możemy nie tylko ustawić pożądaną przez nas temperaturę, ale też oczywiście włączyć czy wyłączyć urządzenie oraz zainicjować działanie innych funkcji.

Najnowsze urządzenia tego typu potrafią wręcz się samodzielnie zdiagnozować. Klimatyzator ma wbudowany program, połączony z czujnikiem, który potrafi „zdecydować” czy klimatyzator jest zanieczyszczony, czy też nie. Jeśli uzna, że zanieczyszczenia są na tyle duże, że należy włączyć funkcję samooczyszczania, to czyni to. Jeśli funkcje samo diagnostyki nie są na tyle efektywne, żeby samodzielnie usunąć zanieczyszczenia, system informuje nas o potencjalnych kłopotach. Dzięki temu jesteśmy w stanie natychmiast reagować i tym samym nie dopuścić do pojawienia się poważnej awarii, która wymagałby interwencji specjalistów, a tym samym narażałaby nas na duże koszty. Najnowocześniejsze modele pozwalają nam na pełne monitorowanie stanu funkcji klimatyzatora, komunikując się z nami za pośrednictwem WiFi. Wszystkie informacje, łącznie z zużyciem energii, stanem zanieczyszczenia jesteśmy stanie odebrać na ekranie swojego laptopa czy jeszcze wygodniej – smartfona.

Kolejną funkcją nowoczesnych klimatyzatorów jest wysoki poziom energooszczędności. Ich przemyślana konstrukcja pozwala na znaczne zredukowanie kosztów prądu. Te koszty są jednym z największych problemów, z jakimi borykają się właściciele klimatyzatorów. W przypadku intensywnego wykorzystywania urządzenia mogą one w znacznym stopniu obciążyć nasz budżet domowy czy firmowy. Optymalizacja kosztów w tym zakresie jest zatem bardzo pożądana. Najlepsze modele, dostępne w sprzedaży pozwalają oszczędzić nawet do 70 procent pierwotnych wydatków na energie. Co więcej, niskie zużycie prądu, wiążę się najczęściej z cichą pracą klimatyzatora. W ten sposób znacznie zwiększamy komfort z jego wykorzystania, co przekłada się na komfort pracy czy wypoczynku, w zależności od tego, czy klimatyzator jest zamontowany w biurze, czy też domu lub mieszkaniu.

Współczesne modele mają za zadanie być zatem jak najbardziej wielofunkcyjne. Funkcje ochładzania powietrza, przeplatają się tu z funkcjami jego ogrzewania. Pewną nowością jest system ogrzewania rur. Wraz z nią występuję zazwyczaj funkcja inteligentnego oszraniania. Ten system pozwala prawie całkowicie wyeliminować straty energii, a tym samym zmaksymalizować efektywność i komfort podgrzewania. Ta funkcja potrafi być na tyle „skuteczna”, że podgrzewanie powietrza za pomocą klimatyzatora, może być dużo tańsze niż przy wykorzystaniu innych urządzeń elektrycznych jak grzejników, a także tych urządzeń, gdzie stosowany jest olej opałowy.