Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 17:00

Zadzwoń już dziś do KLIMAWAWA

i uzyskaj wycenę swojego nowego systemu komfortu

Adres

Grzybowska 87, 00-844 Warszawa

Zadzwoń do nas

+48 666 641 747

Czy klimatyzacja jest przyjazna środowisku?

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi naszego wpływu na otaczający nas świat i dokonujemy wyborów bardziej przyjaznych dla środowiska. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o klimatyzatory.

Klimatyzacja, a środowisko

Jak klimatyzacja wpływa na środowisko? Nowoczesne klimatyzatory mają wiele ekologicznych opcji, które nie tylko pomogą chronić środowisko, ale także pozwolą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Ważne jest, aby wybrać klimatyzator odpowiedniej wielkości do swojego domu. Jeśli jest za mały, nie schłodzi domu i marnuje energię elektryczną, próbując to zrobić, uruchamiając się non-stop. Czy jednak mój klimatyzator powoduje globalne ocieplenie? To skomplikowane. HFC stanowią niewielką część całkowitej emisji gazów cieplarnianych, ale zatrzymują tysiące razy więcej ciepła w atmosferze niż dwutlenek węgla. Jeśli twój klimatyzator działa poprawnie, nie uwalnia HFC do atmosfery. Niektóre HFC uwalniane są podczas procesu niszczenia – jeśli klimatyzator lub lodówka ma wyciek, lub gdy wyrzucisz urządzenie, co może spowodować ucieczkę niektórych cząsteczek, zwłaszcza jeśli zostanie zutylizowana w niewłaściwy sposób. Problem ten – klimatyzacja a ekologia, sprawił, że podjęto starania na rzecz projektowania i produkcji nowoczesnych urządzeń. Klimatyzatory przyjazne środowisku w znacznym stopniu „uciekły” od technologii, które przyczyniały się do degradacji planety. Chodzi tu o programowalne termostaty, sprężarki dwustopniowe, geotermalne pompy ciepła. Ważna jest też regularna konserwacja.

Co to jest GWP?

Ekologiczna klimatyzacja bezpośrednio wiążę się z potencjałem globalnego ocieplenia. Gazy cieplarniane (GHG) ogrzewają Ziemię, pochłaniając energię i spowalniając szybkość ucieczki energii w kosmos; działają jak koc izolujący Ziemię. Różne GHG mogą mieć różny wpływ na ocieplenie Ziemi. Potencjał globalnego ocieplenia (GWP) został opracowany, aby umożliwić porównanie wpływu różnych gazów na globalne ocieplenie. W szczególności jest to miara tego, ile energii, emisje 1 tony gazu pochłoną w danym okresie czasu, w stosunku do emisji 1 tony dwutlenku węgla (CO 2). Im większy GWP, tym bardziej dany gaz ogrzewa ziemię w porównaniu do CO 2. Okres zwykle stosowany w GWP wynosi 100 lat. GWP zapewniają wspólną jednostkę miary, która pozwala analitykom sumować szacunki emisji różnych gazów (np. W celu opracowania krajowego wykazu gazów cieplarnianych) i pozwala decydentom porównywać możliwości redukcji emisji w różnych sektorach i gazach.

Co to jest ODP?

Potencjał zubożenia warstwy ozonowej ( ODP ) ze związku chemicznego to względna ilość degradacji warstwy ozonowej, którą może on powodować, przy trichlorofluorometanie (R-11 lub HF-11) ustalonym na ODP 1.0. Pierwsza propozycja ODP przedstawiona przez Wuebbles w 1983 roku została zdefiniowana jako miara niszczącego działania substancji w porównaniu z substancją odniesienia. W szczególności ODP danej substancji definiuje się jako stosunek globalnej utraty ozonu, do globalnej utraty ozonu z powodu HFOM-11 z tej samej masy. ODP jest często stosowany w połączeniu z Global Warming Potential Compound (GWP) jako miarą tego, jak szkodliwa dla środowiska może być dana substancja.

Cechy czynnika chłodniczego R32

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 w sprawie gazów cieplarnianych zawierających fluor zapowiada zmniejszenie ich zużycia do 2030 roku o 79% średniego poziomu z lat 2009–2012 (obliczenia oparte są na równoważnej emisji CO 2). Obecnie uważa się, że kilka czynników chłodniczych nowej generacji do klimatyzatorów, pomp ciepła i urządzeń chłodniczych, w szczególności R32, za zgodne z wymogami nowej dyrektywy i nieszkodliwe dla środowiska.

R32 jest bardziej energooszczędny, przy równej wydajności. Jest jednoskładnikowy, więc łatwiej jest go ponownie wykorzystać i zutylizować. Podczas przechowywania R32 nie jest frakcjonowany. Ponadto, podobnie jak większość czynników chłodniczych o niskim GWP, R32 jest niepalny. Jak każda innowacja, przejście na R32 może powodować pewne trudności, dlatego zadaniem producentów i dystrybutorów jest „nauczenie” firm instalacyjnych i serwisowych, jak pracować z nowym czynnikiem chłodniczym. Równie ważne jest informowanie projektantów, sprzedawców i sprzedawców o nowych przepisach, tak aby nowe dyrektywy były już brane pod uwagę przy projektowaniu systemów zaprojektowanych na następne 10-15 lat.

Klasy efektywności energetycznej

Kiedy kupujemy klimatyzację, ważne jest, aby zrozumieć, ile będziemy musieli zapłacić za prąd. Efektywność energetyczna klimatyzatora jest jednym z najważniejszych wskaźników, przy wyborze systemu do biura lub magazynu. Poziom zależy od ilości energii elektrycznej zużywanej przez urządzenie do osiągnięcia komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli wskaźnik efektywności energetycznej jest niski, urządzenie zużywa dużo prądu. Jeśli wybierzesz klimatyzator w wysokiej klasie, możesz zaoszczędzić na płaceniu rachunków za prąd. Podczas oceny efektywności energetycznej brany jest pod uwagę tryb, w którym działa klimatyzator. Nowoczesne urządzenia mogą nie tylko chłodzić powietrze w pomieszczeniu, ale także je ogrzewać. Istnieją wskaźniki efektywności energetycznej w postaci dwóch współczynników:

  • EER (Energy Efficiency Ratio) – do oszacowania zużycia energii elektrycznej do chłodzenia.
  • Współczynnik wydajności (COP) – do oceny mocy grzewczej.

Im wyższa liczba, tym bardziej energooszczędny klimatyzator. Efektywność energetyczna klimatyzatora może być określona przez klasę przypisaną do urządzenia. Dla ułatwienia oceny opracowano system literowy z siedmioma poziomami, od A do G. Oznacza to, że poziom „A” oznacza maksymalną efektywność energetyczną urządzenia, a „G” – minimum.