Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 17:00

Zadzwoń już dziś do KLIMAWAWA

i uzyskaj wycenę swojego nowego systemu komfortu

Adres

Grzybowska 87, 00-844 Warszawa

Zadzwoń do nas

+48 666 641 747

Energooszczędna klimatyzacja

W dzisiejszej epoce recesji oszczędzanie jest mile widziane. Jeśli używasz klimatyzatora, to mile widziane będą wszelkie oszczędności energii. Amerykański Departament Energii szacuje, że gospodarstwa domowe na świecie wydają średnio około 6 procent całkowitego zużycia energii na chłodzenie pomieszczeń w domu. Dzięki nowej technologii i innowacjom zastosowanym w nowszych klimatyzatorach można uzyskać spore oszczędności w zużyciu energii.

Energooszczędna klimatyzacja, czyli jaka?

Dziś wprowadzono szereg metod zwiększających efektywność energetyczną klimatyzatorów, w tym wysokowydajne sprężarki i wentylatory oraz metody montażu, które zapewniają lepsze dopasowanie i lepszą izolację. Jako kolejny sposób na zwiększenie oszczędności energii, wiele nowszych klimatyzatorów ma ustawienie oszczędzania energii, które automatycznie włącza i wyłącza urządzenie. W ten sposób energooszczędne klimatyzatory pracują bardziej racjonalnie i tym samym wydajniej.

Zasadnicza różnica między nowymi energooszczędnymi klimatyzatorami a starszymi modelami polega na sposobie sterowania wentylatorami dmuchawy. W starszych jednostkach termostat służył do kontrolowania działania sprężarki – powodując, że uruchamia się ona i dostarcza więcej schłodzonego powietrza, gdy temperatura powietrza wzrośnie powyżej zdefiniowanego ustawienia temperatury w pomieszczeniu, i wyłącza go, gdy tylko temperatura w pomieszczeniu osiągnie żądane ustawienie. Jednak wentylator dmuchawy nadal pracował, krążąc w pomieszczeniu.

W nowszych energooszczędnych klimatyzatorach termostat obsługuje sprężarkę w taki sam sposób, jak starsze modele, ale można również ustawić AC, aby jednocześnie włączać i wyłączać wentylator dmuchawy. W ten sposób nowe jednostki oszczędzają całą energię elektryczną, która była używana do ciągłego zasilania wentylatora dmuchawy w starszych modelach. To ustawienie sterowania jest opcjonalne – nadal można ustawić klimatyzator, aby stale uruchamiał wentylator dmuchawy. Koszt działania jest o około 6 procent niższy przy włączonym ustawieniu oszczędzania energii.

Koszty eksploatacji klimatyzacji

Energooszczędna klimatyzacja nie tylko wpływ na środowisko. Zmniejsza też, niekiedy w bardzo znaczny sposób koszty eksploatacji urządzenia. W przypadku źle dobranego klimatyzatora czy też urządzenia, które starszego typu, koszty eksploatacji w zakresie zużycia prądu, rosną nawet o 70 procent. Szacuje się, że wprowadzenie choćby jednej zmiany w samym urządzeniu i jego działaniu, pozwala nam zredukować wysokość rachunków za prąd o około 5 procent.

Istotność klasy efektywności energetycznej

Chociaż klimatyzatory o wysokiej wydajności kosztują nieco więcej niż modele nieefektywne, to mają wiele zalet. Poprawiono ogólne zużycie energii w domu, co zmniejsza ogólny ślad węglowy na całym świecie. Wysokowydajne urządzenia chłodzą pomieszczenia szybciej niż starsze modele. Dzięki lepszej izolacji i częściom wyższej jakości, klimatyzatory o wysokiej wydajności pracują znacznie ciszej. Dzięki lepszym materiałom i częściom klimatyzatory te zwykle działają dłużej niż modele nieefektywne. Istotnym elementem przy wyborze klimatyzatora jest klasa efektywności energetycznej. Im jest ona wyższa, tym wyższy będzie pierwotny koszt urządzenia. Jednak klimatyzator o wyższej klasie efektywności energetycznej jest przyjaźniejszy dla środowiska i dużo mniej kosztowny w codziennej eksploatacji. Wyjaśnienie tego stanu rzeczy jest bardzo proste. Wbudowane mechanizmy pozwalają na racjonalniejsze zużywanie energii elektrycznej, co w jasny sposób przekłada się na wysokość rachunków za prąd.

Klasy efektywności energetycznej

Współczynnik efektywności energetycznej klimatyzatora jest uważany za stosunek wytwarzanej energii do zużytej energii. W szczególności stosunek wydajności chłodzenia do ilości zużytej energii nazywany jest współczynnikiem chłodzenia lub EER. Stosunek wytworzonej energii cieplnej do zużytej energii elektrycznej jest uważany za współczynnik ciepła – COP.

Na przykład tradycyjny domowy system dzielony o wydajności chłodzenia 2,7 kW i zużyciu energii w trybie chłodzenia 950 W, będzie miał współczynnik efektywności energetycznej EER wynoszący 2,84 (2,7 / 0,95 = 2,84), a zużycie energii w trybie ogrzewania 920 W, w przypadku COP będzie równe 2,93. Jeśli zwrócisz uwagę, zobaczysz, że współczynnik COP ma nieco większą wartość niż EER. Wynika to z faktu, że podczas pracy klimatyzatora sprężarka nagrzewa się, a podczas pracy w trybie ogrzewania ciepło to, działając jako dodatkowe źródło energii, jest przekazywane do czynnika chłodniczego krążącego w obwodzie systemu. Warto o tym pamiętać przy zakupie klimatyzatora, ponieważ niektórzy sprzedawcy mogą wspomnieć o współczynniku COP zamiast EER, jeśli chodzi o efektywność energetyczną.

Przy zakupie należy też jak wspomnieliśmy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Komisja Energii UE wymaga, aby każdy producent sprzętu takiego jak klimatyzatory, opatrzył je stosowną etykietką informującą o efektywności energetycznej. Aby podzielić sprzęt na klasy według ilości zużytej energii, stosuje się następującą notację: „A”, „B”, „C”, „D”, „E”, „F”, „G”. Oznaczenie klasy A jest przewidziane dla klimatyzatorów o maksymalnej efektywności energetycznej, a „G” oznacza minimum. W ciągu ostatnich kilku lat technologie producentów posunęły się daleko do przodu, a istniejąca „skala” stała się niewystarczająca. Teraz klimatyzatory o wydajności przekraczającej wartość „A” mogą być oznaczone jako „A +”, „A ++” itp.