Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 17:00

Zadzwoń już dziś do KLIMAWAWA

i uzyskaj wycenę swojego nowego systemu komfortu

Adres

Grzybowska 87, 00-844 Warszawa

Zadzwoń do nas

+48 666 641 747

Klimatyzacja do biura

Klimatyzator to urządzenie, które oprócz tradycyjnego chłodzenia powietrza w pomieszczeniach, służy również do ogrzewania, a także do dodatkowego oczyszczania powietrza za pomocą wbudowanych lub opcjonalnie zainstalowanych filtrów. Nadaję się nie tylko do mieszkań prywatnych. Współcześnie coraz chętniej stosowana jest klimatyzacja biurowa. Warszawa to jedno z tych miast, gdzie znajdziemy wiele firm zajmujących się montażem klimatyzacji, także w pomieszczeniach biurowych.

Klimatyzacja biura

Według współczesnych wymagań, w celu utrzymania idealnych, komfortowych warunków do pracy w biurach, powietrze oczyszczone z pyłu mineralnego i organicznego powinno zawierać około 21% tlenu i nie więcej niż 0,3% dwutlenku węgla. Jakość i skład powietrza ma olbrzymi wpływ na kondycje personelu, a tym samym jakość pracy. Jedynym sposobem, aby zapewnić właściwie warunki jest klimatyzacja do biura. Warszawa, Gdańsk czy Poznań – wszędzie istnieje konieczność zadbania o jakość powietrza w przestrzeni biurowej. W praktyce temperatura powietrza w biurze powinna mieścić się w zakresie 20–24 ° C, wilgotność względna – 50–60%, a mobilność masy powietrza wynosi 0,1–0,15 m / s. Te warunki można osiągnąć tylko za pomocą systemów klimatyzacyjnych.

Rodzaje klimatyzacji do biura

Współcześnie istnieje wiele rodzajów klimatyzatorów biurowych. Najprostsze i najtańsze są klimatyzatory okienne. Ich moc wynosi od 1,5 do 6 kW. Głównymi wadami klimatyzatorów okiennych są zwiększony hałas i potrzeba instalacji w otworze okiennym. Zalety – niska cena i łatwość instalacji, która nie wymaga specjalnych narzędzi. Z kolei mobilne klimatyzatory można zainstalować niezależnie, usuwając elastyczny przewód przez otwór w oknie lub ścianie na ulicę. Zaletami tego typu modeli jest ich mobilność. Wady – zwiększony hałas ze sprężarki, ograniczona moc (zwykle nie więcej niż 3-4 kW) i wysoka cena porównywalna z kosztem podzielonego systemu. Z kolei klimatyzator typu split składa się z jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, które są połączone przewodem sterującym i rurami miedzianymi, przez które przepływa freon. Wyróżniamy także systemu MULTISPLIT, które składają się z jednej jednostki zewnętrznej (agregatu) oraz kilku jednostek wewnętrznych. Systemu MULTISPLIT posiadają również funkcję grzania. Istnieją także systemy VRF (VRV), które obecnie są najczęściej stosowanymi systemami w biurach.

Dlaczego warto zamontować klimatyzację w biurze?

Szacuje się, że prawie jedna trzecia pracowników traci produktywność z powodu nieodpowiednich temperatur w biurze. Badania wykazują, że 29% pracowników biurowych nie jest w stanie pracować wydajnie, średnio od 10 do 30 minut dziennie z powodu złej temperatury w biurze. W praktyce źle dobrana temperatura może kosztować firmy nawet 2% godzin pracy.

Posiadanie biurowego systemu klimatyzacji zapewnia komfortowe środowisko pracy. Pozwala także reagować na „wpływy z zewnątrz”, np. chłodzenie biura podczas wyjątkowo gorącej pogody lub zwiększanie ciepła w zimie. System klimatyzacji może szybko reagować na zmiany temperatury, umożliwiając „stabilizację” temperatury w biurze. Zaawansowane systemy mogą nawet odzyskiwać ciepło z ciepłych obszarów i redystrybuować je w chłodniejszych obszarach, pomagając w ten sposób utrzymać stałą temperaturę. Systemy klimatyzacji biurowej zastępują również tradycyjne ogrzewanie. Gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w środku, może to zwiększyć poziom / wilgotność w biurze – podczas procesu ochładzania powietrza zmniejsza się wilgotność w pomieszczeniu, a kondensat jest odprowadzany z urządzenia/jednostki wewnętrznej. Z kolei zwiększona wilgotność może sprawić, że biuro będzie cieplejsze niż w rzeczywistości. Wilgotność może również prowadzić do powstawania pleśni, co z kolei może prowadzić do potencjalnych problemów z oddychaniem. Z kolei zbyt niska wilgotność może powodować podrażnienie gardła i problemy dla personelu noszącego szkła kontaktowe. System klimatyzacji pomaga utrzymać idealny poziom wilgotności w biurze.

Na co zwracać uwagę przy wyborze klimatyzacji biurowej?

Wybierając klimatyzator w biurze, należy zwrócić uwagę na następujące szczegóły:

  • Moc – Wydajność instalacji klimatyzatora w pomieszczeniu zależy od mocy chłodzenia. Dla przybliżonych obliczeń pobiera się 1 kW mocy chłodniczej na każde 10 metrów kwadratowych przy wysokości sufitu 2,8 – 3,0 m. Jeśli pomieszczenie ma dużą powierzchnię przeszkleń lub okien od strony południowej, przyrost ciepła będzie większy. Ponadto należy obliczyć ciepło wytwarzane przez ludzi i urządzenia elektryczne. Uważa się, że każda osoba emituje 0,1 kW ciepła; komputer lub kopiarka – 0,3 kW; dla innych urządzeń – 1/3 mocy znamionowej.
  • Zużycie energii – Zużycie energii przez klimatyzator jest około 3 razy mniejsze niż wydajność chłodzenia. Przy zakupie klimatyzatora należy wziąć pod uwagę zużycie energii, as w przeciwnym razie istnieje możliwość stworzenia nadmiernego obciążenia w sieci.
  • Ciepło i zimno – Obecnie wszystkie sprzedawane przez nas urządzenia typu split czy multisplit posiadają funkcję grzania. Funkcję chłodzenia posiadają systemy VRF(VRV), które obecnie są najczęściej stosowanymi systemami w biurach.