Godziny otwarcia

Pon - Pt: 8:00 - 17:00

Zadzwoń już dziś do KLIMAWAWA

i uzyskaj wycenę swojego nowego systemu komfortu

Adres

Grzybowska 87, 00-844 Warszawa

Zadzwoń do nas

+48 666 641 747

Klimatyzacja do domu

Klimatyzacja w dzisiejszych czasach nie jest już luksusem, ale potrzebą nowoczesnego mieszkania lub dom. O ile wcześniej klimatyzator pełnił tylko jedną funkcję – chłodzenie, to nowoczesne analogi mogą pochwalić się szerokim zakresem funkcji, takich jak ogrzewanie pokoju, czyszczenie i nawilżanie powietrza.

Klimatyzacja w mieszkaniu lub domu

Letnie upały zmuszają nas do korzystania z klimatyzatorów w domach i budynkach biurowych w celu zapewnienia korzystnych warunków do życia i pracy. Klimatyzatory gwarantują nie tylko ulgę w letnim upale, ale są również skutecznym rozwiązaniem zapobiegającym chorobom związanym z upałem. Klimatyzatory są przede wszystkim stosowane do chłodzenia powietrza. Powinny je montować szczególnie osoby wrażliwe na ciepło, osoby, w których domu są niemowlęta, dzieci w wieku poniżej 4 lat, seniorzy powyżej 65 lat, osoby otyłe, pacjenci przyjmujący określoną listę leków. W tych przypadkach konieczny jest montaż klimatyzacji domowej. Warszawa to jedno z tych miast, gdzie bez większych problemów znajdziemy też firmy, zajmujące się profesjonalnym montażem klimatyzatorów. Co więcej, nowoczesne klimatyzatory mogą skutecznie oczyszczać powietrze z sierści zwierząt, kurzu i dymu, filtrować pyłki drzew, traw i chwastów, jonizować powietrze, zabijać bakterie i wirusy oraz utrzymywać cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Wybór klimatyzacji do domu

Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora w mieszkaniu, jest to, jaka moc i specyfikacje techniczne są dla ciebie odpowiednie. Bardzo ważna jest – objętość pomieszczenia, w którym ma się znajdować instalacja, lub objętość całego mieszkania (wysokość sufitów jest mnożona przez powierzchnię). Obszar pokoju lub wielkość miejsca instalacji jednostki wewnętrznej (w celu ustalenia wielkości klimatyzatora). Sprawdź ile okien jest w pokoju i ile osób mieszka w mieszkaniu lub ile osób regularnie przebywa w pokoju. Czynniki te pomogą ustalić, jakie specyfikacje powinien posiadać klimatyzator.

Oprócz tego musisz wziąć pod uwagę jeszcze techniczne możliwości, jakie będzie miała klimatyzacja do domu. Warszawa, Gdańsk czy Kraków, w każdym z większych miast znajdziemy przedsiębiorstwo oferujące nam klimatyzatory typu split. Zarówno tańsze jak i droższe modele posiadają funkcję grzania. Dzięki temu pozwalają ogrzewać pomieszczenie, taniej niż na przykład grzejnik elektryczny, czy urządzenia na olej opałowy lub płynny gaz.

Wpływ klimatyzacji domowej na zdrowie

Dla normalnego funkcjonowania ludzkiego ciała, powietrze w budynku mieszkalnym, mieszkaniu lub domu powinno być oczyszczone z kurzu i zawierać co najmniej 21% tlenu i nie więcej niż 0,3% dwutlenku węgla w temperaturze 20-24 ° C i wilgotności względnej 45–60%. Nowoczesne modele klimatyzatorów spełniają wszystkie powyższe standardy dotyczące powietrza w mieszkaniach i domach. Klimatyzacja jest niezbędna dla osób cierpiących na astmę i alergię, ponieważ pochłania kurz, szkodliwe cząsteczki, a niektóre modele również wełnę. Najważniejsze jest terminowe monitorowanie filtrów. Klimatyzacja jest konieczna zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe.

Montaż klimatyzacji w domu

Wybierając miejsce do zainstalowania klimatyzatora, pamiętaj, że najzimniejszy nawiew uzyskuje się w odległości 2-3 metrów od urządzenia. Umieść klimatyzator w taki sposób, aby w tym miejscu nie było łóżka, sofy ani innego miejsca do spania lub długiego odpoczynku. Ponadto wybierz miejsce oddalone od wszystkich urządzeń grzewczych. Wszystko, co wytwarza ciepło lub parę, jest złym sąsiadem dla klimatyzatora. Zadbaj, aby meble przeszkadzały w przepływie powietrza, w przeciwnym razie urządzenie nie będzie wystarczająco skuteczne.

Wybierając sposób prawidłowej instalacji klimatyzacji w pomieszczeniu, weź pod uwagę położenie okien. Jeśli masz okna na słoneczną stronę, przepływ schłodzonego powietrza powinien przebiegać prostopadle do dopływu ciepła z okien, w którym to przypadku temperatura będzie rozkładana najbardziej równomiernie. Nie zaleca się również umieszczania systemu naprzeciw drzwi do pokoju, aby schłodzone powietrze nie przedostawało się do innych pomieszczeń.

Podczas instalowania klimatyzatora pod sufitem należy również wziąć pod uwagę niezbędny odstęp – co najmniej 7-10 cm od sufitu, aby zapewnić przestrzeń dla przepływu powietrza. Jeśli zdecydujesz się zainstalować klimatyzator w sypialni, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go nad łóżkiem – w tym przypadku strefa największego zimna będzie na zewnątrz łóżka, a powietrze podczas snu będzie miało optymalną temperaturę. Kiedy planujesz zainstalować urządzenie w kuchni, to oprócz odległości od źródeł ciepła, które obejmują kuchenkę, należy wziąć pod uwagę fakt, że jeśli strumień powietrza dostanie się do innych pomieszczeń, zapachy z kuchni przejdą przez całe mieszkanie. Jeśli masz kuchenkę gazową, nie powinieneś mieć klimatyzatora naprzeciwko niej, ponieważ powietrze z niej zdmuchnie płomień. W kuchni często brakuje miejsca, aby zainstalować system podzielony zgodnie ze wszystkimi zasadami, w tym przypadku możesz wybrać instalację narożną lub kompaktową.

Jak zadbać o domową klimatyzację i wydłużyć jej żywotność?

Pamiętaj, aby mieć zawsze zamknięte drzwi i okna, gdy klimatyzator pracuje. Chociaż świeże powietrze jest bardzo ważne, w tym przypadku podniesie temperaturę tylko w mieszkaniu lub biurze bez powodu, zmuszając klimatyzator do wytężonej pracy. Kurz, drobiny brudu i na początku lata puch topoli silnie zatykają filtry. Osłabia to działanie klimatyzatora i może ostatecznie doprowadzić do awarii. Zaleca się czyszczenie filtrów jednostki wewnętrznej raz na dwa miesiące. Jest to również ważne dla zdrowia: kurz gromadzący się wewnątrz urządzenia nieuchronnie wpadnie do strumienia powietrza. Ma to zły wpływ na drogi oddechowe.

Nawet najdroższy i wysokiej jakości sprzęt zawiedzie, jeśli użyjesz go nieprawidłowo. Dlatego konieczna jest jednak okresowa „konserwacja” klimatyzatora. Rutynowe czyszczenie kurzu i pleśni można wykonać samodzielnie. Jednak operacje związane z naprawą – powierz specjalistom. Zalecana częstotliwość serwisowania to raz w roku.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Zasada dotycząca cen klimatyzatorów odnosi się najczęściej do energooszczędności i hałasu, jaki wytwarzają podczas działania. Im bardziej oszczędne urządzenie i im ciszej działa, tym drożej za nie zapłacimy. Musimy też pamiętać, że cena wyjściowa, czyli zakupu samego urządzenia może być myląca. Im tańszy klimatyzator, tym bowiem droższe będą jego koszty eksploatacji. Chodzi tu o okresowe przeglądy oraz zużycie prądu. W przypadku gdy klimatyzacja będzie wykorzystywana sporadycznie – nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak ma być podstawą funkcjonowania domu lub mieszkania, należy zwrócić na to uwagę. W sprawie uzyskanie dokładnej wyceny zapraszamy do kontaktu.